تاریخچه

فدراسیون کرکت افغانستان برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ میلادی تاسیس شد.

تاریخچه

فدراسیون کرکت افغانستان برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ میلادی تاسیس شد. در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی شورای بین المللی کریکت عضویت کشورهای درجه سوم را بدست آورد که این سال در تاریخ کریکت آغاز پیشرفت و توسعه این بازی محسوب میگردد که در نتیجه زحمات و تلاشهای زیاد اداره کرکت بورد افغانستان، عضویت درجه دوم شورای آسیایی کرکت را بدست آورد.

۱- پیشرفت و توسعه کریکت در افغانستان

بازی کریکت که تا سال ۲۰۰۰ میلادی هنوز شهرت زیاد نیافته بود، اما در سال ۲۰۰۶ میلادی حینیکه در بازی نیمه نهایی افغانستان از هانگ کانگ مغلوب شد، جام شورای اسیایی کریکت با تیم ملی کریکت در بخش جذب استعدادها و موفقیتهای بیشتر همکاری زیاد نمود.

در نتیجه بازی کریکت در این عرصه در داخل و خارج کشور در میان مردم بخصوص جوانان شهرت زیاد یافت. کریکت افغانستان با این دست آوردها و موفقیتها توجه رسانه های همگانی را به خود جلب نمود که این کار سبب پیشرفت و شهرت بیشتر تیم ملی گردید. تیم ملی افغانستان زمانیکه در کشور کویت از سوی شورای آسیایی کریکت دو جام را بدست آورد که در نتیجه این کار افغانها به بازیکنان خود لقب قهرمانان داد و در هنگام بازگشت مسوولین دولتی و اقشار مختلف افغانستان از ایشان استقبال نمود و مردم این خوشی را در هر کنج کشور تجلیل نمود.

همچنان بازیکنان تیم ملی از سوی مردم به ولایات مختلف کشور دعوت شدند و این خوشی ها را بطور مشترک تجلیل کردند. کرکت برای آینده مردم افغانستان افتخار و امید بخشید که آنان همچنان در این سفرها به پيامهای اتحاد و همبستگی را به ولایات مختلف کشور داشتند که در نتیجه این در جلب توجه حکومت آن زمان را جلب نمود.

۲- تاسیس کریکت بورد افغانستان

فدراسیون کریکت افغانستان در آن زمان به حکومت پشنهاد نمود، تا این اداره را از تشکیل فدراسیون به (کریکت بورد افغانستان) ارتقا دهد، بخاطریکه این اداره در کشورهای دیگر تشکیل مستقل دارد که در نتیجه تاریخ دوم جون سال ۲۰۰۹ میلادی در جریان حکم رییس جمهور به حیث یک اداره مستقل منظور گردید.

بعد از تایید شدن کریکت بورد به حیث سازمان مستقل در این اداره تغیرات زیاد به میان آمدند ور چهارچوب حکومتداری خوب به روند همبستگی، شفافیت و مسوولیت پذیری داخل گردید.

در نتیجه حمایت قاطع حکومت از این اداره آغاز خوب برای شهرت این اداره بود. حامد کرزی رییس پیشین جمهور جمهوری اسلامی افغانستان حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه کابینه آن زمان را به حیث اولین رییس اداره کریکت بورد افغانستان تعیین کرد. با ایجاد این اداره بعد از استخدام افراد مجرب در این اداره کارهای زیربنایی آغاز شد، ضمن آن دفاتر ولایتی، بخشهای محلی ایجاد گردیدند. تخصص و تعهد وزیر مالیه سبب شد تا اداره کریکت بورد از طریق مختلف منابع مالی را دریافتند، در حالیکه کشور ما بالای کمکهای کشورهای خارجی متکی و از سوی دیگر با اداره کریکت افغانستان نیز از سوی شورای بین المللی کریکت به حیث کشور درجه سوم همکاری می شد.  

کریکت بورد افغانستان در سال ۲۰۱۱ میلادی در عین زمان طرح پلان ستراتیژیک را نیز مطرح کرد که در بخشهای اصلاحات اداری، پیشرفت، توسعه کریکت، زیربنا و ثبات مالی نیز پیشرفتها به چشم خورد که از آن الگوهای خوب یادآور شده میتوانیم. 

۳- فعالیتها و پیشرفتهای خوب

تیم کریکت افغانستان به حیث عضو دیویژن پنجم در چهارچوب شورای اسیایی کریکت زیاد تلاش کردند و در نتیجه خوب درخشید و با تیمهای کشورهای دیگر تا حدود ۲۵ مسابقه انجام دادند، تا به مسابقات جام سال ۲۰۱۱ میلادی راه یابد.

افغانستان بعد از درخشش بازی دویژن پنجم را نیز برنده شد. این کار برای افغانستان قبل از این که به دور چهارم راه یابد، نخستین مسابقات شورای بین المللی بوده اند.

تیم افغانستان بعد از پیروزی در مسابقات دیویژن سوم در کشور ارجنتاین و همچنان با راه یافتن به جام بین المللی در افریقایی جنوبی در سال ۲۰۰۹ میلادی که در این زمان تیم ملی به هشت تیم برتر راه یافته بود، بدبختانه نه توانست با تفاوت بسیار کم به جام بین المللی سال ۲۰۱۱ راه یابد، اما مژده خوب این بوده که تیم افغانستان با شکست دادن به تیم نامیبیا به فهرست مسابقات یک روزه بین المللی و جام شورای بین المللی کریکت راه یافت.

افغانستان همچنان در سال ۲۰۱۰ میلادی در هنگام مسابقات نهایی در آمارات متحده عربی به شمول ایرلند از همه تیمهای گروپ خود برنده شد و به جام ۲۰ آوره بین المللی راه یافت. افغانستان با این در سال ۲۰۱۰ میلادی مسابقات که در کاربین برگزار شد و بازی ها را برد، بطور خوب درخشید. گرچه تیم افغانستان در دور اول هر دو مسابقه خود را به افریقایی جنوبی و هندوستان باخت، اما شرکت بازیکنان در این مسابقات با استقبال گرم مردم مواجه شد.

همچنان تیم زیر ۱۹ سال نیز در نیوزلند در نتیجه تلاشهای خود به جام بین المللی بازیکنان زیر سن ۱۹ سال شورای بین المللی راه یافت.

باید یاد آور شد که سال ۲۰۱۲ میلادی برای تیم ملی افغانستان پُر دست آورد بوده که در سریلانکا به جام ۲۰ آوره مردان راه یافت و همچنان تیم ملی زیر ۱۹ سال در استرالیا به جام شورای بین المللی کریکت اشتراک کرد. افغانستان همچنان در همین سال در استدیوم بین المللی شارجه امارات متحده عربی مقابل پاکستان که عضویت کامل شورای بین المللی کریکت را داشته وارد میدان شد و همچنان مقابل استرالیا تیم قوی دیگر به میزبانی استدیوم استرالیا وارد میدان گردید.

شورای بین المللی کریکت در نتیجه در سال ۲۰۱۳ میلادی بعد از تلاشهای زیاد در عرصه های مختلف به افغانستان مقام درجه دوم این شورا را اعطا کرد.

افغانستان بعد از آن به جام جهانی ۲۰ آوره سال ۲۰۱۴ شورای بین المللی کریکت راه یافت و ضمن آن به جام سال ۲۰۱۵ میلادی که در استرالیا و نیوزلند برگزار میشد، راه یافت که در این مسابقات افغانستان به سکاتلند شکست داد و با این در مسابقات بین المللی جام جهانی نخستین بازی را از آن خود نمود.

افغانستان همچنان در همین سال نخستین مسابقه بین المللی خود را در مقابل تیم زمبابوی اجرا نمود که در نتیجه ۲-۲ بطور مساوی به پایان رسید. تیم زیر ۱۹ سال افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی در مسابقات زیر ۱۹ سال که به میزبانی امارات متحده عربی برگزار شد، اشتراک کرد که در این مسابقات هفتم را از آن خود نمود که افغانستان در گروپ خود به تیم استرالیا نیز شکست داد.

افغانستان در سال ۲۰۱۵ میلادی به برنامه مسابقات آینده (FTP) نیز شامل شد که یگانه فایده شمولیت افغانستان در این برنامه این بوده تا بتواند با کشورهای (FTP) بازی نماید و به فهرست ۱۲ تیم مسابقات شورای بین المللی راه یابد.

همچنان باید یادآور شد که افغانستان در این سال در مسابقات یک روزه و ۲۰ آوره نیز دست آوردهای داشتند که در فهرست بازی های یک روزه به نفع ۳-۲ و مسابقات ۲۰ آوره ۲-۰ مسابقات را از آن خود نمود که افغانستان بعد از آن در فهرست مسابقات ۵۰ آوره مقام نهم و در مسابقات ۲۰ آوره مقام نخست را از آن خود کرد.

افغانستان به حیث کشور درجه دوم در فهرست خود برای نخستین بار تاریخ را رقم زد که در فهرست خود به کشور که عضویت کامل شورای بین المللی داشت، شکست داد. کریکت بورد افغانستان بطور متقابل بار دیگر به میزبانی زمبابوې در استدیوم بین المللی شارجه مسابقات ۲۰ آوره و یک روزه (۵۰ آوره)  انجام دادند که از جمله هر دوی آن بطور مساوی پایان یافت.

افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی بطور دوامدار در کشور هندوستان در جام بین المللی ۲۰ آوره شورای کریکت نیز اشتراک کرد که در همین سال افغانستان در فهرست ۱۰ تیم برتر نیز شامل شده بود که در آن به تیم قوی ویست اندیز نیز شکست داد. تیم زیر ۱۹ سال افغانستان در کشور بنگلادیش مقابل تیمهای دیگر بازی کرد و بحیث قهرمان این مسابقات درخشید.

افغانستان همچنان تاریخ ۲۲ ماه جون سال ۲۰۱۷ میلادی در شهر لندن پایتخت کشور انگلستان عضویت کامل شورای بین المللی کریکت را بدست آورد. این هدف بزرگ از اولولیتهای کریکت بورد افغانستان شمرده می شد و در نتیجه بدست آورد و در جمله کشورها افغانستان تنها کشوری بوده که با گذشت چهار سال از مقام عضو درجه دوم، عضویت کامل این شورا را بدست آورد. برعلاوه آن افغانستان مقام مسابقات لیست ای (List A ( و فرست کلاس (First Class) را از آن خود کرد. شورای بین المللی کریکت همچنان در سال ۲۰۱۷ میلادی مقام مسابقات تیست را به افغانستان اعطا کرد که این مقام برای افغانستان یک دست آورد بزرگ بوده که بعد از آن با کشورهای درجه اول (دارنده عضویت کامل) در مسابقات تیست وارد میدان میشود که از این جمله تاکنون فقط یک بازی را مقابل هندوستان انجام داده است.